Dharmastala Tisk E-mail
Napsal Jana Šedivcová   
[14.12.2007]

DSCF5507.JPG Světe div se, já se tedy divím. Už jste někdy přijeli do města, kde vám dají všechno zadarmo?
A ještě k tomu do plusu desítky překrásných soch, upravovaných zahrad a chrámů? Ráj na zemi? Dharmastala.

 

Dharmastala je malé městečko ležící nedaleko Mangalore. Cesta sem je pořádný sešup z kopce, Dharmastala se totiž nachází přímo pod mocnými Západními Gháty. Nás – motorkáře tudíž cestou sem čekaly velké kopce a neskutečné výhledy. Snažila jsem se natočit nějaké video, cesta však byla kamenitá a drncavá, takže z toho nic není. Stejně se tomu nedá moc uvěřit. Člověk najednou vyjede z lesa a před ním se objeví obrovská hora, z níž stékají pramínky vody a dávají tak vzniknout malým vodopádům. Voda se na dálku třpytí, kdybych byla řidičkou já, asi bychom se vybourali. Často se mi totiž stane, že se tak zakoukám do krajiny a zapomenu na všechno…

Ale zpět ke svatému místu. Jsme tady opět jediní cizinci, místní nás však považují již za Bombejáky nebo Bangaloráky (tudíž Indy), což nás těší. Škoda jen, že většina místních mluví pouze jazykem Kanada (čti Kanara), jistou odnoží Hindi. Ubytovali jsme se přímo v centru, na jakémsi náměstíčku. Ubytování s vlastní koupelnou a záchodem zdarma. Obědy a večeře v místním templu také zdarma. Člověk tady prostě může žít bez peněz. Venku je horko, já jsem ráda, protože v horách už mi začala být trochu zima a jsem docela nechcípaná, Ondřej se raději schovává ve stínu a vyčkává na večer, kdy se příjemně ochladí.

Na ulici vyhrává z amplionů krásná chrámová hudba. Chce se mi tančit. Po celém městečku se rozléhají libé tóny, lidé jsou spokojení, posedávají, čekají na večer. Chrámy se totiž otevírají až v sedm hodin. Všude kde se dá visí vypraná pětimetrová sárí, košile nebo ručníky. V obchůdcích můžete koupit všechno. Od skvělých kešu oříšků přes pravý kokosový olej až po kýče typu svítící červenozelenomodře blikající Krišna.

Nad městem se tyčí asi dvacetimetrová socha Bahubaliho. Monumentální dílko, které hlídají sochy dvou slonů. Bahubali byl jeden ze dvou bratrů, kteří měli začít vládnout po smrti svého otce. Bahubali však na rozdíl od svého bratra Bharata netoužil po moci, ale spíše po znalostech a víře. Pomocí meditací a mnohaletých studií dosáhl nejvyššího stupně vědění a stal se uctívaným.


Napište první komentář


Přidat komentář
  • Komentujte prosím relevantě k obsahu článku.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
Předmět:
Komentář:*Chci být informován emailem o budoucích komentářích
Code
Opište kód:

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Aktualizováno ( [14.12.2007] )
 
< Předch.   Další >