JOG FALLS – největší indické vodopády Tisk E-mail
Napsal Jana Šedivcová   
[28.11.2007]

DSCF5374.JPG Městečko Jog falls leží na východ Siddapuru. Samotné vodopády se nachází mimo město, v jakési chráněné přírodní rezervaci. Byli jsme zde jediní zahraniční turisté, tohle místo je navštěvované hlavně Indy. Potkali jsme hned několik velkým zájezdů, různé školní výlety, chichotavý holky a zvědavý kluky. Největší indické vodopády. Čekali jsme, že to bude nádhera, přesto nás tohle místo hodně pozitivně překvapilo.

Řeka Sharavati, která je zdrojem všech vodopádů v Západních Ghátech, dává ráz celé místní krajině. Už při cestě na motorce jsem si místy všimla překrásných kamenů, které jakoby vystupovaly z říčního dna. Voda v řece je průzračně modrá jako v moři. Teče pomaličku, omílá kamínky a teď v listopadu je zde vody tak málo, že se dá celá řeka široká místy až několik desítek metrů přeskákat po kamenech na druhý břeh. V době monzunů je však všechno jinak. Řeka je naopak rozvodněná a bere s sebou vše co jí přijde do cesty. Tohle období však trvá jen dva měsíce v roce, zhruba když máme my léto, a všichni se na něj těší. Mohutná Sharavati potom dodává vodopádům na síle a mohutnosti. A nejen to. Sharavati zásobuje přehradu, která má rozlohu asi 50 km čtverečních a Indové jí využívají jako vodní elektrárnu.

Příjezdovou cestu na Jog Falls nechali roku 1962 vystavět Britové. Právě oni objevili krásu a sílu místních vodopádů a přemostěním řeky Sharavati umožnili komukoli přijet podívat se na nedotčenou přírodu.

U vstupu nás přivítala malá opička. Hned potom se před námi otevřel neskutečný pohled na čtyři hlavní vodopády. Nejdelší z nich se jmenuje Raja a měří 293 metrů. Další vodopády nesou jména Rocket, Roarer a Rani. Je nádhera pozorovat padající vodu a dívat se směrem do údolí, kde vznikají malá či větší jezírka. Ještě větším zážitkem byl pro nás sestup dolů, tak kde se vodopády mění v ona jezírka, tak kde jejich téměř třísetmetrový sešup končí. Čekalo nás 1200 kamených polorozbořených hodně strmých schodů. Výkon pro opravdu fyzicky zdatné. Dolů to ještě šlo, cesta zpět však byla o poznání těžší. Všude opice, nedalo se je nefotit, jsou tak roztomilý, celé opičí rodinky. Starý opičák s červeným obličejem jako by flámoval celou noc, a malé opičky velké sotva 10 centimetrů, které se snaží vylézt na strom a houpat se stejně dobře jako jejich máma…Asi za patnáct minut jsme byli dole. Po kamenech jsme se dostali až pod největší vodopád. Kapky tříštící se o skály dopadali na nás a my jsme se rozhodli, že se i přes zákaz koupání svlažíme v jednom z vodopády vytvořených jezírek. Voda byla ledová, ale krásně čistá a osvěžující.

Na vodopádech jsme se jaksi zasekli skoro do setmění, rozhodli jsme se tudíž usídlit se nedaleko. Řeka Sharavati nám učarovala a tak jsme se utábořili u jejího břehu, necelý kilometr nad vodopády.


Komentáře (2)
1. 29-11-2007 17:26
MOc hezky janco. Mel jsem strach ze vam ukradli notebook kdyz jste se tak dlouho neozvali. No nic jsem rad ze se vam dari a dnes se za vas budu modlit Hare Krsna Paja
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny (Host)
2. 27-05-2008 13:21
ani sem to necetla :grin. a nevite jake sou vodopady v indii ??? :?
Přidal dygi (Host)


Přidat komentář
  • Komentujte prosím relevantě k obsahu článku.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
Předmět:
Komentář:*Chci být informován emailem o budoucích komentářích
Code
Opište kód:

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Aktualizováno ( [15.12.2007] )
 
< Předch.   Další >