Udupi Tisk E-mail
Napsal Jana Šedivcová   
[14.12.2007]

DSCF5431.JPG Když jsme se blížili k Udupi, měli jsme trochu strach. Po dlouhé době velké město, asi padesátitisícové. Záhy jsme však zjistili, že je tady velice příjemně. Čekalo nás další hinduistické poutní místo, tentokrát spojené především s Krišnou, který zde po sedm stoletípobýval. Místní mu zde vystavili překrásný chrám a my jsme měli obrovské štěstí. Přijeli jsme totiž v době, kdy se slavil svátek světel.

Původní jméno města Udupi znělo v sanskrtu Udupa. V překladu to znamená pán hvězd, volně přeloženo měsíc. Udupi leží nedaleko pobřeží a krom náboženského náboje je také centrem vzdělanosti, průmyslu a obchodu. V centru města se nachází stará škola sanskrtu, kde studovali indičtí filosofové a dodnes se zde mladí lidé učí tomuto mnohdy již zapomenutému jazyku. V místních obchodech nebo bankách vidíme spoustu moderních žen, které zastávají stejně funkce jako muži. Troufám si dokonce tvrdit, že ženy v Udupi jsou pracovně úspěšnější než muži. Zatím jediné město, kde jsme tento ojedinělý jev zpozorovali.

Jak jsem zmínila již v úvodu, Udupi je známé především díky tomu, že zde žil pán Krišna. Podle pověstí sem, tedy do nedalekého přístavu Malpe, připlula loď a na ní pán Krišna. Chrám, který mu místní zasvětili, nese jméno Sri Krisna Mutt. Součástí chrámu je jezírko, kde se konají slavnosti, turistickým lákadlem je také slon, který zde pobývá a za jednu rupku vás pohladí po hlavě.

My jsme měli opravdu štěstí. Slavnost světel je neskutečný zážitek. Kolem chrámu a ve všech přilehlých uličkách hoří tisíce svíček, sálá z nich teplo a nějaká zvláštní síla. Chrám je krásně vyzdobený. Dostáváme prasádam a obdivujeme diamantovou korunu, kterou nosil spolu s dalšími šperky samotný Krišna. Kolem osmé hodiny večerní, když už je tma a v uličkách hoří svíce, začiná slavnost. Dva obrovské vozy se společnou lidskou silou dávají do pohybu a houpavým pohybem obeplují náměstí, aby se záhy vrátily na své původní místo. Lidé tančí, bubnují, běhají kolem vozů a vplétají si květiny do vlasů. Ohňostroj už jen umocní atmosféru a my odjíždíme zase o dům dál…


Komentáře (1)
1. 17-12-2007 21:26
Pekny Hare Krsna
Přidal Paja (Host)


Přidat komentář
  • Komentujte prosím relevantě k obsahu článku.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
Předmět:
Komentář:*Chci být informován emailem o budoucích komentářích
Code
Opište kód:

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Aktualizováno ( [14.12.2007] )
 
< Předch.   Další >